مشتری خود را بشناسید (KYC) و رویه های شناسایی مشتری (CIP) برای عملیات تجاری حیاتی هستند. KYC شامل شناخت هویت مشتری و فعالیت های تجاری آنها می شود. در مقابل، CIP شامل تأیید اطلاعات ارائه شده توسط مشتری است. هدف اصلی از این کار تعیین سطح ریسکی است که مشتری برای کسب و کار ایجاد می کند. بانک ها KYC و CIP را با رعایت قوانین مبارزه با پولشویی انجام می دهند. موارد پولشویی و تامین مالی تروریسم در حال افزایش است و سرقت هویت با بیش از 3.2 میلیون پرونده در ایالات متحده در سال 2019 رایج شده است. برای مبارزه با این تهدید، داشتن یک روش صحیح شناسایی مشتری بسیار مهم است. New call-to-action

چگونه می دانید یک مشتری همان چیزی است که می گوید؟

برای اطمینان از اینکه مشتری همان چیزی است که ادعا می کند، بانک باید اطلاعات اولیه مشتری را جمع آوری کرده و آن را احراز هویت کند. بانک ها این کار را با بررسی مدارک هویتی معتبر و مستقل انجام می دهند. شناسایی مشتری ابتدا در هنگام افتتاح حساب انجام می شود. الزامات اساسی عبارتند از نام، تاریخ تولد، آدرس و شماره شناسایی. بانک همچنین ممکن است CIP را به مظنون اینکه فعالیت حساب مشتری تقلبی است انجام دهد و قبل از هر تراکنش هویت مشتری را تأیید کند. این از ضررهای ناشی از جعل هویت جلوگیری می کند.

عناصر یک خوب سیاست مشتری خود را بشناسید

رویه های مبارزه با پولشویی، سیاست های KYC موسسات مالی و غیر مالی را تنظیم می کند. یک خط‌مشی خوب KYC هویت مشتری را تأیید می‌کند و فعالیت‌های آنها را کشف می‌کند. سپس ایجاد یک پروفایل ریسک آسان است.   در زیر عناصر کلیدی یک خط مشی خوب KYC آمده است:

خط مشی پذیرش مشتری

بانک ها باید شرایط لازم برای پذیرش مشتری را مشخص کنند. آنها نباید اجازه بازکردن حساب های ناشناس یا شخص ثالث را بدهند. آنها همچنین باید پارامترهای ریسک را در جای خود قرار دهند. اینها به تعیین مشخصات ریسک مشتری کمک می کند. علاوه بر این، بانک ها باید تمام اسنادی را که برای افتتاح حساب نیاز دارند، ارائه دهند.

نظارت بر فعالیت حساب

موسسات مالی باید مراقب فعالیت های مشکوک باشند. آنها می توانند این کار را با تأیید همه تراکنش ها انجام دهند تا از قانونی بودن آنها اطمینان حاصل کنند. بانک‌ها به اسناد مرتبط مانند منبع وجوه و اطلاعات گیرنده/فرستنده نیاز دارند، و همچنین باید بررسی‌های منظم تصادفی را انجام دهند تا ببینند آیا مشخصات ریسک مشتری تغییر کرده است یا خیر.

مدیریت ریسک

یک سیاست KYC خوب باید بانک را قادر سازد تا مشخصات ریسک مشتری را ارزیابی و تعیین کند. این به آنها کمک می کند تا تصمیم بگیرند که چه رویه های مدیریت ریسک را اعمال کنند. برای اطمینان از پایبندی به سیاست های KYC، یک فرآیند حسابرسی داخلی منظم باید وجود داشته باشد.

رویه شناسایی مشتری

بانک ها باید اطلاعات هویتی مشتریان را در یک «زمان معقول» تأیید کنند. CIP باید شامل هر دو روش اسنادی و غیر اسنادی باشد. موسسات مالی باید قبل از طبقه بندی مشتریان اطلاعات کافی به دست آورند. این به آنها امکان می‌دهد تا راه‌هایی برای کاهش ریسک، در صورتی که در آینده رخ دهد، بیابند. با توجه به افزایش حجم تراکنش، بانک ها ممکن است رویه های شناسایی داخلی را ارائه دهند. اینها از تاخیر و حفظ کارایی جلوگیری می کند. در صورت مشکوک بودن به فعالیت های متقلبانه، بانک ها باید یک CIP در مقیاس کامل انجام دهند. آنها همچنین باید به روز رسانی های دوره ای در مورد اطلاعات مشتری را برنامه ریزی کنند. این به این دلیل است که اطلاعات مشتری مانند آدرس ممکن است در طول زمان تغییر کند. اما، رویه‌های شناسایی مشتری از بانکی به بانک دیگر متفاوت است. بانک ها هنگام ارائه یک CIP موثر باید عوامل زیر را در نظر بگیرند:
  • اندازه، مکان و پایگاه مشتریان بانک
  • انواع حساب هایی که بانک ارائه می دهد
  • اطلاعات شناسایی ارائه شده توسط مشتری
  • روش های افتتاح حساب بانک ها

اتخاذ رویه‌های شناسایی دیجیتالی مشتری

اگرچه مشتریان خدمات بانکی بدون دردسر را می خواهند، اما نیاز به اطمینان از امنیت خود دارند. بنابراین، هنگام اتخاذ CIP دیجیتال، یک بانک باید از رعایت اقدامات ضد کلاهبرداری اطمینان حاصل کند. یک سیستم شناسایی دیجیتالی مشتری خوب باید امکان تأیید در همه کانال‌ها را فراهم کند. تأیید دیجیتالی و رو در رو باید امکان پذیر و بدون درز باشد. علاوه بر این، معاملات بدون چهره بسیار مستعد فعالیت های کلاهبرداری هستند. سیستم باید این خطر را کاهش داده و مدیریت کند. دیجیتالی شدن CIP باید از اتوماسیون کامل فرآیند و در عین حال حفظ کارایی اطمینان حاصل کند. به عنوان مثال، آیا انجام بررسی پیشینه در سیستم خودکار است؟ این سیستم شامل از بین بردن کاغذبازی ها و امضاهای خیس می شود. باید رضایت و هدف معامله را با دقت نشان دهد. این برای اهداف حسابرسی است. یک CIP دیجیتال باید مطابق با مقررات تأیید هویت موجود باشد. علاوه بر این، توافق بین بانک و مشتریان آن باید از نظر قانونی قابل اجرا باشد. این در مورد حوادثی که منجر به ضرر می شود مهم است.

تأیید الکترونیکی KYC

دیجیتالی کردن فرآیند KYC در آینده. در E-KYC، بانک ها از یک سیستم شناسایی برای تأیید اطلاعات مشتری درخواست می کنند. یک سیستم الکترونیکی مؤثر KYC باید دارای زیرساخت قوی باشد که از دستکاری هکرها جلوگیری کند. E-KYC به دلایل زیر موثر است:
  • سریع است: کار با سیستم E-KYC و وارد کردن داده ها آسان است. این باعث صرفه جویی در زمان زیادی در هنگام ورود مشتریان جدید به بانک می شود.
  • دقت: فناوری مورد استفاده برای ساخت سیستم E-KYC عدم وجود خطا را تضمین می کند. به طور خودکار خطاها را بررسی می کند و آنها را برطرف می کند
  • ردیابی/گزارش: طبقه بندی و پیگیری فعالیت مشتری آسان است. یک سیستم E-KYC خوب ممیزی CIP و تولید گزارش را آسان می کند.
  • بهبود تجربه مشتری: یک سیستم E-KYC خوب سریع است و نیازهای مشتری را در زمان واقعی برآورده می کند. این باعث می شود استفاده از آن بدون درز باشد.

KYC بیومتریک و مزایای آن

Biometric KYC شامل استفاده از بیومتریک مانند اثر انگشت برای تأیید هویت مشتری است . این پیشرفته ترین روش شناسایی مشتری و ایمن ترین و سریع ترین روش KYC است. جعل داده های بیومتریک تقریباً غیرممکن است، که احتمال سرقت هویت را کاهش می دهد. ادغام آن در بانکداری، کاغذبازی و رویه های پیچیده نگهداری سوابق را حذف می کند.

آینده مشتری و رویه های شناسایی مشتری خود را بشناسید

شیوع ویروس کرونا باعث دیجیتالی شدن فرآیندهای KYC و CIP شده است. اکثر کشورها قرنطینه و مقررات منع آمد و شد اعمال کردند و از دسترسی آسان مشتریان به شعب فیزیکی بانک جلوگیری کردند. بانک ها مجبور به استفاده از بانکداری از راه دور شده اند. ادغام سیستم‌های شناسایی دیجیتال مشتری باید از دستورالعمل‌های دولتی پیروی کند. علاوه بر این، آنها باید به اندازه کافی قوی باشند تا از هکرها و کلاهبرداران جلوگیری کنند. سیستم همچنین باید دارای کنترل‌های احراز هویت باشد که از استفاده غیرمجاز جلوگیری کند. موسساتی که قبلاً CIP دیجیتال را پذیرفته اند از مزیت بهتری برخوردارند. این به این دلیل است که آن‌ها راحت‌تر می‌توانند در یک دنیای کاملا دیجیتال جا شوند. در مورد روش های KYC و CIP در lightico.com بیشتر بیاموزید. New call-to-action

Read This Next

reviews"Great tool to expedite customer service"

The most helpful thing about Lightico is the fast turnaround time, The upside is that you are giving your customer an easy way to respond quickly and efficiently. Lightico has cut work and waiting time as you can send customer forms via text and get them back quickly, very convenient for both parties.

"Great Service and Product"

I love the fact that I can send or request documents from a customer and it is easy to get the documents back in a secured site via text message. Our company switched from Docusign to Lightico, as Lightico is easier and more convenient than Docusign, as the customer can choose between receiving a text message or an email.