به لطف ظهور فناوری، روزهایی که مردم از جوهر برای امضا کردن روی کاغذ سخت استفاده می کردند، گذشته است. ما اکنون امضاهای الکترونیکی داریم که به آن امضای الکترونیکی یا امضای تایپ شده نیز می‌گویند . این واقعیت که این امضاها دارای مهر زمانی هستند، ایمن هستند، قابل ردیابی هستند و در زمان و هزینه صرفه جویی می کنند، آنها را مورد علاقه جامعه تجاری قرار داده است. طبق آمار، تراکنش های انجام شده با امضای الکترونیکی از 89 میلیون دلار در پنج سال گذشته به 754 میلیون دلار افزایش یافته است. با وجود اینکه امضاهای تایپ شده حدود 20 سال است که به سرعت بخشیدن و بهبود کسب و کار کمک کرده اند، افراد زیادی آن را درک نمی کنند. این مقاله بینش هایی را در مورد معنای امضاهای تایپ شده و قانونی بودن یا نبودن آنها ارائه می دهد. New call-to-action

امضاهای تایپ شده چیست؟

از نظر یک فرد عادی، تنها تفاوت بین امضاهای تایپ شده و امضاهایی که شامل امضای روی کاغذ با استفاده از خودکار است این است که برای اولی شما نام خود را از طریق یک دستگاه الکترونیکی روی سند می نویسید. آنها همچنین به عنوان امضای الکترونیکی شناخته می شوند. اما با توجه به تعریف قانونی، امضای تایپ شده به معنای یک فرآیند الکترونیکی، نماد یا صدایی است که به طور منطقی به یک ضبط یک قرارداد مرتبط یا متصل می شود. بر اساس معنای فرهنگ لغت قانون، روشی برای توافق الکترونیکی بدون استفاده از اوراق است. اما هیچ امضای تایپ شده ای واجد شرایط قانونی نیست. برای اینکه قانونی تلقی شود باید دارای برخی شرایط باشد، به این معنی که مشروعیت قرارداد شما را ثابت می کند. مانند بسیاری از افراد، شما ممکن است در تلاش باشید که بفهمید آیا امضاهای تایپ شده از نظر قانونی الزام آور هستند یا خیر. خوشبختانه، آنها هستند، اما قانون حاکم بر قانونی بودن آنها بین کشورها متفاوت است.

قانونی بودن امضاهای تایپ شده

بر اساس قانون انجمن ثبت و امضای الکترونیکی ایالات متحده، امضای الکترونیکی تنها زمانی کاملا قانونی می شود که همه طرفین در استفاده از آن توافق داشته باشند. علاوه بر این، بر اساس قانون یکسان تراکنش های الکترونیکی ، هر ایالت باید طرح کلی از نحوه استفاده از امضای الکترونیکی داشته باشد. این در مورد اتحادیه اروپا نیز صدق می کند. اما اگرچه قوانینی در ایالت ها و کشورهای مختلف وجود دارد، عاقلانه است که به صورت آنلاین تحقیقات دقیقی انجام دهید و بیشتر بررسی کنید. از طرف دیگر، می‌توانید از مشاوران حقوقی برای جزئیات و توضیحات بیشتر استفاده کنید. در ایالات متحده برای ایجاد قانون از امضاهای تایپ شده استفاده می شود. می توانید یک امضای الکترونیکی را نیز به عنوان مدرک در دادگاه ارائه دهید. در انگلستان، امضاهای تایپ شده بر اساس قانون این کشور توسط مقررات امضای الکترونیکی در سال 2002 پذیرفته شدند. بر اساس این قانون، برای یک قرارداد الزامی نیست که دارای امضای کتبی باشد. برای اینکه یک توافق معتبر باشد، تنها چیزی که لازم است این است که همه طرفین به طور متقابل توافق کنند و قرارداد را به طور کامل درک کنند. از این رو امضای تایپ شده به منزله دلیلی است بر اینکه همه طرف های درگیر با شرایط موافقت کرده اند. در اتحادیه اروپا، امضاهای تایپ شده از طریق یک دستورالعمل چارچوب جامعه برای امضای الکترونیکی به عنوان الزام آور قانونی پذیرفته شدند. بر اساس این دستورالعمل، امضای الکترونیکی صرفاً با این واقعیت که به صورت الکترونیکی ایجاد شده است، رد می شود.

چگونه امضاهای تایپ شده خود را از نظر قانونی معتبر کنیم

استفاده از امضای تایپ شده در کسب و کار شما قانونی و پذیرفته شده است. اما برای اینکه از نظر قانونی معتبر باشد، باید قوانین زیر را رعایت کنید:
  1. با ارائه گزینه هایی مانند «لغو» ثابت کنید که امضاکننده می خواست امضا کند.
  2. ثابت کنید که امضاکننده می خواست تجارت خود را به صورت الکترونیکی انجام دهد. اطمینان حاصل کنید که قبل از امضای امضاکننده، موافقت خود را برای استفاده از امضای تایپ شده در معاملات یا قرارداد تجاری خود دریافت کرده اید. همچنین بهترین راه این است که گزینه امضا روی کاغذ و اجازه دادن به امضاکننده را برای انتخاب فراهم کنید.
  3. یک ویژگی مشخص از امضای تایپ شده امضاکننده ارائه دهید. یک دنباله ایمیل، شماره تلفن همراه، مهر زمانی و آدرس IP را ضبط کنید. ممکن است از یک سیستم شناسایی مانند شناسایی دو مرحله ای برای امضاکنندگان استفاده شود. امضاکننده ممکن است آن را یک مرحله اضافی ببیند، اما به بهبود استاندارد اسناد امضاکننده شما کمک می‌کند.
  4. اطمینان حاصل کنید که امضا را با سند امضا شده مرتبط یا مرتبط کرده اید.
اگر همه شرایط فوق را برآورده کنید، همه امضاهای تایپ شده شما از نظر قانونی الزام آور می شوند. اما مواردی وجود دارد که امضاهای تایپ شده به حساب نمی آیند. آیا تعجب می کنید که چرا؟ موارد زیر را در نظر بگیرید.

چه زمانی امضاهای تایپ شده نامناسب تلقی می شوند؟

در موارد تشریفات مهم و اسنادی مانند گواهی فوت یا تولد، طلاق و فرزندخواندگی، امضای تایپ شده لحاظ نمی شود. یک دفتر اسناد رسمی یا چندین شاهد لازم است. امضاهای تایپ شده نیز در صورتی که امضاکنندگان سواد کامپیوتری نداشته باشند رد می شوند.

درک امضاهای تایپ شده

شکی نیست که امضاهای تایپ شده کسب و کارها را بهبود بخشیده و به سرعت بخشیدن به معاملات تجاری کمک کرده است. برای اینکه امضای الکترونیکی شما از نظر قانونی الزام آور شناخته شود، باید شرایطی را داشته باشید که در بالا توضیح داده شد. اما برای برخی اسناد و موارد خاص، امضاهای تایپ شده به حساب نمی آیند. New call-to-action

Read This Next

reviews"Great tool to expedite customer service"

The most helpful thing about Lightico is the fast turnaround time, The upside is that you are giving your customer an easy way to respond quickly and efficiently. Lightico has cut work and waiting time as you can send customer forms via text and get them back quickly, very convenient for both parties.

"Great Service and Product"

I love the fact that I can send or request documents from a customer and it is easy to get the documents back in a secured site via text message. Our company switched from Docusign to Lightico, as Lightico is easier and more convenient than Docusign, as the customer can choose between receiving a text message or an email.