Müşterinizi Tanıyın (KYC) ve Müşteri Tanımlama Prosedürleri (CIP), ticari operasyonlar için hayati önem taşır. KYC, bir müşterinin kimliğini ve dahil oldukları ticari faaliyetleri bilmeyi içerir. CIP, aksine, bir müşteri tarafından sağlanan bilgilerin doğrulanmasını içerir. Bunun birincil amacı, bir müşterinin işletme için oluşturduğu risk düzeyini belirlemektir. Bankalar, KYC ve CIP'yi kara para aklamayla mücadele kurallarına uygun olarak yürütür. Kara para aklama ve terörizmin finansmanı vakaları artıyor ve kimlik hırsızlığı 2019'da ABD'de 3,2 milyondan fazla vakayla olağan hale geldi. Bu tehditle mücadele etmek için sağlam bir müşteri tanımlama prosedürüne sahip olmak çok önemlidir. New call-to-action

Bir Müşterinin Söyledikleri Kişi Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bir müşterinin iddia ettiği kişi olduğundan emin olmak için banka, temel müşteri bilgilerini toplamalı ve bu bilgileri doğrulamalıdır. Bankalar bunu, gerçek ve bağımsız kimlik belgeleriyle çapraz kontrol yaparak yapar. Müşteri tanımlaması ilk olarak hesap açılışı sırasında gerçekleştirilir. Temel gereksinimler ad, doğum tarihi, adres ve kimlik numarasıdır. Banka ayrıca, bir müşterinin hesap hareketlerinin dolandırıcılık olduğu şüphesi üzerine CIP gerçekleştirebilir ve her işlemden önce bir müşterinin kimliğini doğrulayabilir. Bu, kimliğe bürünmeden kaynaklanan kayıpları önler.

Müşterinizi Tanıyın Politikasının Unsurları

Kara para aklamayı önleme prosedürleri, hem finansal hem de finansal olmayan kurumların KYC politikalarını düzenler. İyi bir KYC politikası, bir müşteri kimliğini doğrular ve faaliyetlerini öğrenir. Daha sonra bir risk profili oluşturmak kolaydır.   İyi bir KYC politikasının temel unsurları aşağıdadır:

Müşteri Kabul Politikası

Bankalar, bir müşterinin kabulü için gereklilikleri özetlemelidir. Anonim veya üçüncü şahısların hesap açmasına izin vermemelidirler. Ayrıca risk parametrelerini de yerine koymalıdırlar. Bunlar, bir müşterinin risk profilini belirlemeye yardımcı olur. Ayrıca, bankaların hesap açılışı için ihtiyaç duydukları tüm belgeleri ana hatlarıyla belirtmeleri gerekmektedir.

Hesap Hareketlerinin İzlenmesi

Finansal kurumlar şüpheli faaliyetlere karşı tetikte olmalıdır. Bunu, meşru olduklarından emin olmak için tüm işlemleri doğrulayarak yapabilirler. Bankalar, fon kaynağı ve alıcı/gönderen bilgileri gibi ilgili belgelere ihtiyaç duyar ve ayrıca bir müşterinin risk profilinin değişip değişmediğini görmek için rastgele düzenli kontroller yapmalıdır.

Risk yönetimi

İyi bir KYC politikası, bankanın bir müşterinin risk profilini değerlendirmesini ve belirlemesini sağlamalıdır. Bu, hangi risk yönetimi prosedürlerinin uygulanacağına karar vermelerine yardımcı olur. KYC politikalarına bağlılığı sağlamak için düzenli bir iç denetim süreci mevcut olmalıdır.

Müşteri Tanımlama Prosedürü

Bankalar, müşterilerin kimlik bilgilerini "makul bir süre" içinde doğrulamalıdır. CIP hem belgesel hem de belgesel olmayan yöntemleri içermelidir. Finansal kurumların müşteri sınıflandırması yapmadan önce yeterli bilgiyi alması gerekir. Bu, gelecekte herhangi bir risk olması durumunda riski azaltmanın yollarını bulmalarını sağlar. Artan işlem hacmi nedeniyle, bankalar içsel kimlik belirleme prosedürleri geliştirebilmektedir. Bunlar gecikmeleri önler ve verimliliği korur. Dolandırıcılık faaliyetlerinden şüphelenilmesi durumunda, bankalar tam ölçekli bir TYP yapmalıdır. Ayrıca müşteri bilgileriyle ilgili periyodik güncellemeler planlamalıdırlar. Bunun nedeni, adres gibi müşteri bilgilerinin zaman içinde değişebilmesidir. Ancak müşteri tanımlama prosedürleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir . Bankalar, etkili bir CIP oluştururken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmalıdır:
  • Bankanın büyüklüğü, yeri ve müşteri tabanı
  • Bankanın sunduğu hesap türleri
  • Müşteri tarafından sağlanan kimlik bilgileri
  • Bankaların hesap açma yöntemleri

Dijital Müşteri Tanımlama Prosedürlerinin Kabulü

Müşteriler sorunsuz bankacılık hizmetlerini tercih etseler de, güvenlikleri konusunda güvenceye ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, bir banka dijital CIP'yi benimserken, dolandırıcılığa karşı önlemlere uyumu sağlamalıdır. İyi bir dijital müşteri tanımlama sistemi, tüm kanallarda doğrulamaya izin vermelidir. Hem dijital hem de yüz yüze doğrulama mümkün ve sorunsuz olmalıdır. Ayrıca, meçhul olmayan işlemler dolandırıcılık faaliyetlerine çok yatkındır. Sistem bu riski azaltmalı ve yönetmelidir. CIP'nin dijitalleştirilmesi, verimliliği korurken sürecin tam otomasyonunu sağlamalıdır. Örneğin, arka plan kontrolleri sistemde otomatik olarak yapılıyor mu? Bu sistem, evrak işlerinin ve ıslak imzaların ortadan kaldırılmasını içerir. İşlemin onayını ve amacını doğrulukla kapsamalıdır. Bu denetim amaçlıdır. Dijital bir CIP, mevcut kimlik doğrulama yönetmeliklerine uygun olmalıdır. Ayrıca, banka ile müşterileri arasındaki sözleşmenin yasal olarak uygulanabilir olması gerekir. Bu, kayba yol açan olaylarda önemlidir.

Elektronik KYC Doğrulaması

Gelecekte KYC sürecinin dijitalleştirilmesi. E-KYC'de bankalar, müşteri bilgilerini doğrulamak için bir tanımlama sistemini sorgular . Etkili bir elektronik KYC sistemi, bilgisayar korsanlarının manipülasyonunu önleyen sağlam bir altyapıya sahip olmalıdır. E-KYC aşağıdaki nedenlerden dolayı etkilidir:
  • Hızlıdır: Bir E-KYC sisteminin çalışması ve veri girişi kolaydır. Bu, bankaya yeni müşteriler çekerken çok zaman kazandırır.
  • Doğruluk: Bir E-KYC sistemi yapmak için kullanılan teknoloji, hata olmamasını sağlar. Hataları otomatik olarak kontrol eder ve düzeltir
  • Takip/Raporlama: Müşteri aktivitelerini sınıflandırmak ve takip etmek kolaydır. İyi bir E-KYC sistemi, CIP'yi denetlemeyi ve raporlar oluşturmayı kolaylaştırır.
  • İyileştirilmiş müşteri deneyimi: İyi bir E-KYC sistemi hızlıdır ve müşteri ihtiyaçlarını gerçek zamanlı olarak karşılar. Bu, kullanımını sorunsuz hale getirir.

Biyometrik KYC ve Avantajları

Biyometrik KYC, bir müşterinin kimliğini doğrulamak için parmak izleri gibi biyometri kullanmayı içerir. Müşteri tanımlamanın en gelişmiş yöntemidir ve en güvenli ve en hızlı KYC prosedürüdür. Kimlik hırsızlığı olasılığını azaltan biyometrik verileri oluşturmak neredeyse imkansızdır. Bankacılıktaki entegrasyonu, evrak işlerini ve karmaşık kayıt tutma prosedürlerini ortadan kaldırır.

Müşterinizi Tanıyın ve Müşteri Tanımlama Prosedürlerinin Geleceği

Koronavirüs salgını, KYC ve CIP süreçlerinin dijitalleşmesine yol açtı. Çoğu ülke karantina ve sokağa çıkma yasağı uygulayarak müşterilerin fiziksel banka şubelerine kolayca erişmesini engelledi. Bankalar uzaktan bankacılığı dahil etmek zorunda kaldılar. Dijital müşteri tanımlama sistemlerinin dahil edilmesi, hükümet yönergelerini takip etmelidir. Ek olarak, bilgisayar korsanlarını ve dolandırıcıları caydırmak için yeterince güçlü olmaları gerekir. Sistem ayrıca yetkisiz kullanımı önleyen kimlik doğrulama kontrollerine sahip olmalıdır. Halihazırda dijital CIP'i benimsemiş olan kurumlar daha iyi bir avantaja sahiptir. Bunun nedeni, tamamen dijital bir dünyaya uyum sağlamayı daha kolay bulacak olmalarıdır. lightico.com'da KYC ve CIP prosedürleri hakkında daha fazla bilgi edinin. New call-to-action

Read This Next

reviews"Great tool to expedite customer service"

The most helpful thing about Lightico is the fast turnaround time, The upside is that you are giving your customer an easy way to respond quickly and efficiently. Lightico has cut work and waiting time as you can send customer forms via text and get them back quickly, very convenient for both parties.

"Great Service and Product"

I love the fact that I can send or request documents from a customer and it is easy to get the documents back in a secured site via text message. Our company switched from Docusign to Lightico, as Lightico is easier and more convenient than Docusign, as the customer can choose between receiving a text message or an email.